خورشید اسلام
یاد خدا آرام بخش دلهاست
قالب وبلاگ
 رسول ‏الله(ص)فرمود:
«من رای منکم منکرا فلینکرده بیده ان الستطاع فان لم یستطع‏فبلسانه فان لم یستطع فبقلبه فحسبه ان یعلم الله من قلبه انه‏لذلک کاره.» (وسائل الشيعه ، جلد 11 ، ص 406.)
هرکس از شما منکری را مشاهده کرد، اگر توان دارد بادست(اقدامات عملی)به انکار آن برخیزد; اگر توان اقدام عملی‏ندارد، با زبان و گفتار، و اگر توان گفتار نیز ندارد، با قلب‏خود به انکار آن اقدام کند. در این صورت، همین مقدار کافی است‏که خداوند بداند او در قلب خویش از این گناه ناراضی است.
موضوعات مرتبط: مسائل مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر
[ پنجشنبه چهارم تیر 1388 ] [ 3:8 ] [ ترانه سرا : مجید احمدی ] [ ]
• جانشين خدا بر روي زمين
قال رسول الله(ص): " مَنْ أَمَرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهى عَنِ الْمُنْكَرِ فَهُوَ خَلِيْفَةُ اللّهِ فِى أَرْضِهِ وَ خَلِيْفَةُ رَسُولِ اللّهِ وَ خَلِيْفَةُ كِتابِهِ ."‌(مجمع البيان، ج2، ص486.)
رسول خدا(ص) فرمودند: «كسي كه امر به معروف و نهي از منكر كند، جانشين خدا، پيامبر خدا(ص) و كتاب خدا در روي زمين است.»
• غبطه خوردن مردم
قال رسول الله(ص): "الا اخبركم عن اقوام ليسوا بانبياء و لا شهداء يغبطهم الناس يوم القيامه بمنازلهم من الله عز و جل، علي منابرهم من نور. قيل: من هم يا رسول الله؟ قال: هم الذين يحببون عبادالله الي الله و يحببون الله الي عباده. قيل: هذا حببوا الله الي عباده فكيف يحببون عبادالله الي الله؟ قال: يامرونهم بما يحب الله و ينهونهم عما يكره الله فاذا اطاعوهم احبهم الله".‌(مستدرك الوسائل، ج2، ص182.)
پيامبر اكرم(ص) در رابطه با اهميت امر به معروف و نهي از منكر فرمودند: آيا شما را از كساني خبر دهم كه نه انبيا و نه شهدا هستند ولي مردم به مقام و مرتبت و جايگاه آنان در پيش خدا كه بر منبرهايي از نور هستند غبطه مي خورند؟ سؤال شد: اي رسول خدا(ص) آنان چه كساني هستنند؟ پيامبر(ص) فرمود: آنان كساني هستند كه بندگان خدا را محبوب خدا و خدا را محبوب بندگانش مي گردانند. سؤال شد: معناي محبوب گردانيدن خدا در پيش بندگانش معلوم است اما چگونه بندگان خدا را محبوب خدا مي گردانند؟ پيامبر(ص) در جواب فرمود: به چيزي كه خداوند متعال دوست دارد دعوت مي كنند و از چيزي كه خداوند متعال بدش مي آيد نهي مي كنند، پس هنگامي كه بندگان خدا، او را اطاعت مي كنند محبوب خدا مي گردند و خداوند متعال آنان را دوست مي دارد.
• بهترين مردم
دره بن ابي لهب گويد: شخصي خدمت پيامبر اكرم(ص) آمد، در حالي كه حضرت بر منبر بود، پرسيد: يا رسول الله! بهترين مردم كيست؟ پيامبر(ص) فرمود: آن كه مردم را امر به معروف و نهي از منكر كند و آنها را از خدا بترساند و به او علاقه مند سازد.»
• شريک در عمل خير
رسول الله(ص)فرمود: «من امر بمعروف و نهی عن المنکر اودل‏علی خیر او اشار به فهو شریک و من امر بسوء او دل علیه اواشاره به فهو شریک.» (نور الثقلین، ج 1، ص 524.)
رسول اعظم فرمودند: «آن که امر به معروف می‏کند یا از منکری باز می‏دارد یا راهنمایی ‏به خیر و نیکی کند یا اشاره‏ای به نیکی و خیر کند، در(ثواب)آن‏عمل شریک است; و آن که به زشتی فرمان دهد یا بدان راهنایی کندو یا به آن اشاره کند نیز(در مجازات و آثار آن) شریک خواهدبود.»
آن حضرت همچنین فرمود: «الدال علی الخیر کفاعله‏» (وسائل الشیعه، ج 11، ص 398.)
ترجمه‌:‌دعوت کننده به خير ، مانند کسي که آن خير را انجام داده است .
• همراه بودن با پيامبر
رسول اکرم(ص)می‏فرماید: کسی که یک شیعه را هدایت و ارشاد کند و شریعت را به وی تعلیم دهد، با ما در جایگاه رفیع و والا همراه‏خواهد بود. (بحار الانوار، ج 2، ص 2)


موضوعات مرتبط: مسائل مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر
[ پنجشنبه چهارم تیر 1388 ] [ 3:6 ] [ ترانه سرا : مجید احمدی ] [ ]
• مسخ چهره در قيامت
به خدايي كه جانم در دست اوست، از امت من گروهي از قبرها بر ميخيزند، در حالي كه در قيافه بوزينه و خوك هستند. اين قيافه ها به خاطر آن است كه آنان قدرت نهي از منكر داشته، ولي با گناهكاران سازش كردند.
• دشمني خدا
پيامبر اكرم (ص) درباره‌ي آيه اي از قرآن که مي فرمايد: به راستي خداوند عزوجل دشمن ميدارد مؤمن ناتواني را كه دين ندارد. آن حضرت درخصوص مؤمن ناتوان كه دين ندارد، مي فرمايند: كسي كه نهي از منكر نكند.
• تسلط اشرار و عدم استجابت دعا
قال رسول الله(ص): "... اذا لم يامروا بالمعروف و لم ينهوا عن المنكر ... سلط الله عليهم شرارهم فيدعوا عند ذلك خيارهم فلايستجاب لهم"‌(تحف العقول، ص51.)
پيامبر اكرم(ص) مي فرمايند: ... زماني كه امر به معروف و نهي از منكر نكردند... خداوند متعال، بدترين و شرورترين آنها را بر آنان مسلط مي كند، پس در اين هنگام دعا مي كنند ولي دعاي آنان مستجاب نمي شود.
• لعنت خداوند
رسول‏الله(ص)می‏فرماید:«والله لتامرون بالمعروف و تنهون عن المنکر و لتاخذون علی‏ایدی الظالم و لتاطرنه علی الحق اطرا او لیضربن الله بقلوبکم‏بعضکم علی بعض ثم یلعنکم کما لعنهم.» (میزان الحکمة، ج 6، ص 266)
به خدا سوگند، همانا امر به معروف و نهی از منکر می‏کنید; ودست ‏ستمگران را می‏گیرید و آنان را مجبور می‏کنید به حق روی‏آورند و گرنه خدای برخی شما را داخل در بعض دیگر می‏کند.(آنان‏را که گناه نکرده، نهی از منکر نیز نکردند در گروه گنه‏کاران‏داخل می‏سازد.)و سپس همه شما را لعنت‏خواهد کرد.
• دور شدن برکات
در روایتی دیگر، پیامبراکرم(ص)فرمود: «لاتزال امتی بخیر ما امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر وتعاونوا علی البر فاذا لم یعفلوا ذلک نزعت منهم البرکات و سلطبعضهم علی بعض و لم یکن لهم ناصر فی الارض و لا فی‏السماء.» (وسایل الشیعه، ج 11، ص 398)
هماره امت من در خیرند تا آن هنگام که امر به معروف و نهی ازمنکر کنند و در خوبی‏ها به کمک یکدیگر بشتابند; ولی چون این‏امور را ترک کنند، برکت‏ها از آن گرفته شده، برخی بربرخی دیگرمسلط شوند و در زمین و آسمان یاور و مددکاری نیابند.
• تسلط ستمگر
در حديث ديگرى از پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) نقل شده كه فرمود: «بايد امر به معروف و نهى از منكر كنيد و گر نه خداوند ستمگرى را بر شما مسلط مى كند كه نه به پيران احترام مى گذارد، و نه به خردسالان رحم مى كند.
• نزول عذاب الهي
حضرت فرمودند:«اِذا مَتي تَواكَلَتِ امر بالمعروف و نهي عن منكر فَلْيُؤْذِنوا بوَقاء مِنَ الله»[ محجة البيضاء، ج 4، ص 105.]
وقتي ديديد امت من امر به معروف و نهي از منكر را تواكل كردند (يعني به گردن ديگـري مي­اندازند و مي­گويند او بگويد و او بكند) جامعه­اي اين چنين بايد آماده عذاب باشد.
• فروپاشي خانواده
کَيفَ بِکُم اِذا فَسَدَت نِساءُکُم وَ فَسَقَ شُبّانُکُم وَ لَم تَامُروُا بِالمَعروُفِ وَ لَم تَنهوُا عَن المُنکَرِ.( وسائل الشيعه ج 11 ص 396)
چگونه بر شما ميگذرد زماني که زنانتان فاسد و آلوده شدند و جوانانتان به طرف فسق و فجور روي آوردند اين مصايب و بدبختي ها هنگامي پيش ميايد که شما امر به معروف و نهي از منکر را ترک کنيد.
موضوعات مرتبط: مسائل مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر
[ پنجشنبه چهارم تیر 1388 ] [ 3:6 ] [ ترانه سرا : مجید احمدی ] [ ]
• برتر از ساير اعمال نيک
پيامبر اعظم (ص) مي‌فرمايند :‌ همه كارهاي نيك نسبت به جهاد در راه خدا مانند قطره نسبت به درياست و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهي از منكر چون قطره نسبت به درياست.
• سعادت امت اسلامي
رسول اکرم (ص) فرمودند :‌ امّت من همواره در خیر و سعادتند مادام که امر به معروف و نهی از منکر نمایند و بر انجام نیکیها همکاری کنند
• نجات از عذاب دوزخ
رسول خدا(ص) مي‌فرمايند : مردي از امتم را در خواب ديدم كه مأموران دوزخ از هر سو به او هجوم آورده بودند، امر به معروف و نهي از منكري كه كرده بود، فرا رسيدند و او را از آنها نجات بخشيده، با فرشتگان همراهش ساختند.
• بهترين عمل در اسلام
حضرت رسول (ص) در رابطه با بهترين اعمال در اسلام در پاسخ به سوال مردي از قبيله ي خثعم كه برترين اعمال را در اسلام سوال كرده بود، در درجه اول به ايمان به خدا، بعد از آن به صله ي رحم و پس از آن به امر به معروف و نهي از منكراشاره نمود. همچنين آن حضرت در پاسخ به سوال ديگر اين مرد كه سوال كرد كدامين كارها نزد خداوند مبغوضتر است؟ فرمودند، در درجه اول شرك به خدا، در درجه دوم قطع صله رحم و پس از آن امر به منكر و نهي از معروف.
 


موضوعات مرتبط: مسائل مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر
[ پنجشنبه چهارم تیر 1388 ] [ 3:5 ] [ ترانه سرا : مجید احمدی ] [ ]
به مناسبت ميلاد باسعادت نبي مکرم اسلام حضرت محمد بن عبدالله (ص) به بررسي نگاه آنحضرت به امر به معروف و نهي از منکر مي‌پردازيم . باشد که همه‌ي ما از پيروان حضرتش بوده و مخصوصاً در عرصه‌ي احياي امر به معروف و نهي از منکر که جايگاه ويژه‌اي در سيره‌ي قولي و عملي ايشان داشته است ، از تابعين و رهروان واقعي ايشان باشيم .
موضوعات مرتبط: مسائل مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر
[ پنجشنبه چهارم تیر 1388 ] [ 3:4 ] [ ترانه سرا : مجید احمدی ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با عرض سلام به شما دوست عزيزم با آرزوي موفقيت و شادكامي براي شما و قبولي طاعات و عبادات شما به درگاه احديت .
تمامي خدماتي كه در اين وب سايت ارائه مي شود جهت فهم و درك بيشتر آيات نوراني قرآن كريم است و هدف ما تشويق و ترغيب نوجوانان و جوانان و دوستدارن قرآن براي به ياد سپردن نصيحت ها و كلام هاي ناب قرآني و استفاده از آن در زندگي روز مره است پس ما از شما خواهش ميكنيم كه با دقت مطالب ما را دنبال كنيد تا هم زندگي بهتري در دنيا و هم توشه ي عظيمي در آخرت داشته باشيد . اين وب سايت با گوش جان حاضر به شنيدن پيشنهادها و انتقادهاي سازنده ي شماست پس ما را در اداره ي هرچه بهتره اين وب سايت ياري كنيد . آرزومند آرزوهاي قشنگتان
مجید احمدی اکبری
چت باکس


امکانات وب